Londyn

Świąteczny spacer po Londynie

Londyn w grudniu wygląda PRZEPIĘKNIE. Dlatego zabieram Was na świąteczny spacer po Londynie. Zobaczymy światełka, od których ulice wręcz się uginają. Zaglądniemy w witryny sklepów, które kuszą uroczymi podarunkami. Rozgrzejemy się też grzanym winem (lub herbatą z mlekiem!) na świątecznych jarmarkach. Gotowi? Rękawiczki na dłonie i idziemy!

Dom handlowy Liberty London

Jeden z najpiękniejszych budynków w Londynie z wyjątkowym asortymentem! Co roku zachwyca dekoracją świąteczną w głównym holu. Warto też wejść na 4. piętro budynku, gdzie znajduje się Christmas Shop. Kupicie tam nie tylko oryginalne dekoracje, ale i prezenty dla najbliższych. 

Carnaby Street, Soho

Co roku zachwyca innymi dekoracjami. W tym ulica mieni się od skrzydeł motyli. Carnaby Street jest też idealna na zakupy – jest tu naprawdę sporo ciekawych sklepów. Jeśli zgłodniejecie, polecam skręcić w boczne uliczki, zwłaszcza w Kingly Court. Uwielbiam to miejsce!

Regent Street

Jeżeli pod koniec wpisu mielibyśmy głosować na najpiękniejszą dekorację świąteczną w Londynie, głosowałabym na anioły na Regent Street. Najbardziej widowiskowa dekoracja miasta. Ba, jeżeli macie w planach świąteczny spacer po Londynie to Regent Street MUSI znaleźć się na Waszej liście.

Oxford Street

Najpopularniejsza ulica handlowa Londynu w tym roku mieni się milionem (nie liczyłam dokładnie) gwiazd. Osobiście nie umiałabym zrobić zakupów w takim tłumie, warto jednak przejść się choć pod budynki domów handlowych John Lewis i Selfridges. Ich witryny są przepiękne! W tym roku Selfridges otworzyło też mały market z jedzeniem i grzanym winem za budynkiem. Podążajcie za znakami na chodniku. ;)

South Molton Street

Krótka ulica, świetny skrót między Oxford Street a New Bond Street. Zwłaszcza, że jest udekorowana niebieskimi dekoracjami. Ludzie maniakalnie robili sobie zdjęcia portretowe w tym świetle, świetny pomysł do odgapienia! 

New Bond Street + Old Bond Street

Ulica prestiżowych sklepów, niezwykle urokliwa. Znajdziecie tu chyba wszystkich sławnych projektantów mody. Warto zwrócić uwagę na dekorację Carter i Tiffany & Co, pięknie wygląda też sklep Ralph Lauren z kawiarnią pełną świątecznych drzewek. 

Fortnum & Mason

(Chyba) najczęściej fotografowana dekoracja świąteczna Londynu! Przepięknie podświetlony kalendarz adwentowy zajmujący całą elewację budynku. Niezwykle urocze są też witryny. Koniecznie wejdźcie do środka. W tym roku nie zdążyliśmy zobaczyć wszystkiego, bo weszliśmy tuż przed zamknięciem, ale jestem pewna, że znajdziecie tam coś dobrego i pięknego dla bliskich i siebie!

Trafalgar Square

Plac przed Galerią Portretów, jedne z najpopularniejszych miejsc w Londynie. W okresie świątecznym znajdziecie tu mały jarmark i choinkę, która jest skromnie przystrojonym drzewem przywiezionym z Norwegii. To wieloletnia tradycja – Norwegowie co roku ścinają drzewo i transportują je do Londynu jako podziękowanie za pomoc podczas II Wojny Światowej. 

Leicester Square

W grudniu ten skwer przed kinem zmienia się w świąteczny jarmark. Czujne oko dopatrzy się bohaterów znanych angielskich filmów pomiędzy budkami. ;)

Seven Dials

Kilka lat temu spotkaliśmy tam sporą grupę śpiewających Mikołajów, w tym roku było spokojniej jednak równie pięknie.

Covent Garden

Tutaj to dopiero się dzieje! Market tradycyjnie udekorowany jest jemiołą i ogromną choinką. W tym roku doszły do tego świąteczne figury Lego i sztuczny śnieg. Wiele knajpek wystawiło też ogrody zimowe – można coś przekąsić w pięknej atmosferze. :) 

Southbank Centre Winter Market

Jarmark przy Southbank Centre to głównie budki z jedzeniem, warto jednak przejść się tam dla samej atmosfery. Southbank to centrum spotkań, mimo zimy działa tam też skatepark! 

Christmas by the River

Jarmark rozciągający się wzdłuż Tamizy od Hay’s Galleria do Tower Bridge. Jeżeli macie ochotę na coś słodkiego, polecam Christmas Kisses! Ciepłe lody, które pamiętam z dzieciństwa, w nowym wydaniu. ;) 

Praktyczne informacje

Do początku trasy podjechaliśmy metrem Central Line (czerwona linia) i wysiedliśmy na Oxford Circus. Świąteczny spacer po Londynie rozpoczęliśmy od Liberty London i Carnaby Street, by następnie przejść Regent Street ku Oxford Street aż do domu handlowego Selfridges. 

Spod Selfridges przeszliśmy wzdłuż South Molton Street ku domowi towarowemu Fenwick i New Bond Street. Przeszliśmy pod Cartier, Ralf Lauren i Tiffany & Co. Stamtąd swoje kroki skierowaliśmy do Fortnum & Mason. 

Z Fortnum & Mason przeszliśmy na Trafalgar Square, mijając Sofitel. Stamtąd doszliśmy do Leicester Square, by następnie przejść do Seven Dials i Covent Garden.

Z Covent Garden przeszliśmy przez Waterloo Bridge na Southbank Centre Winter Market. Następnie szliśmy wzdłuż Tamizy ku Tower Bridge, by zobaczyć The Shard i zakończyć świąteczny spacer na Christmas by the River. Wracając do domu skorzystaliśmy ze stacji metra London Bridge zaraz przy Borough Market. 

Cała trasa około 8-9 km zajęła nam około 4.5 godziny. Spacer zaczęliśmy po godzinie 16 – wtedy zimą w Londynie zachodzi słońce. :) Całą drogę pokonaliśmy pieszo i taki sposób zwiedzania polecam najbardziej, bo na każdym kroku możecie dostrzec świąteczne dekoracje. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.