Londyn

Darmowe muzea w Londynie, które warto zobaczyć!

Muzea w Londynie są wyjątkowe. Nie przesadzę mówiąc, że spokojnie możecie w każdym z nich spędzić cały dzień. Serio! To przepiękne architektonicznie budynki, które mają okazałe wystawy stałe, kawiarnie, ogromne sklepy z pamiątkami, a nawet niekiedy ogrody czy tarasy widokowe, gdzie można odpocząć. A co najważniejsze, nie trzeba płacić za bilet. Oto darmowe muzea w Londynie, które warto zobaczyć!

Lista darmowych muzeów w Londynie jest naprawdę imponująca! Póki co, udało mi się odwiedzić sześć z nich. Część z nich ma świetne wystawy czasowe, ale są dodatkowo płatne. Mnie do tej pory udało się zobaczyć przepiękną wystawę Diora i Alicji w Krainie Czarów w V&A oraz Fantastic Beast w Natural History Museum. Naprawdę polecam!

Co ważne, w pandemicznych czasach ilość ludzi w muzeum jest ograniczona, dlatego przed przyjściem do muzeum zarezerwujcie sobie darmowe wejściówki na jego stronie internetowej.

Natural History Museum

Najpopularniejsze muzeum Londynu. Sama byłam tam kilka razy i z chęcią poszłabym ponownie, nawet dziś. ;) To przepiękny budynek z zewnątrz i wewnątrz, a najpiękniejszy jest hol z podwieszonym u sufitu szkieletem płetwala błękitnego. Znajdziecie tu niesamowitą kolekcję botaniczną i zoologiczną. O czym warto wspomnieć, to o specjalnych wydarzeniach organizowanych przez muzeum! Byliśmy kiedyś na nocnym zwiedzeniu w Halloween, słyszałam też np. o silent disco w holu czy imprezie walentynkowej.

Science Museum

Ktoś kiedyś powiedział mi, że to muzeum głównie dla dzieci. Phi! Powiedziałabym, że to miejsce, w którym będziesz cieszyć się jak dziecko! Ciężko mi opisać Science Museum jednym zdaniem, bo powiedzieć, że to muzeum nauki i techniki, to jakby nic nie powiedzieć. Tego trzeba doświadczyć na sobie – dosłownie, bo wiele wystaw jest interaktywnych. 

Victoria and Albert Museum – V&A

Jedno z moich ulubionych miejsc w Londynie, po prostu kocham to muzeum. V&A mieści w sobie szeroko pojętą sztukę. Wydawałoby się, że to takie mydło i powidło, ale to estetyczna uczta dla oczu. ;) Znajdziecie tu szeroko pojętą sztukę i design jak starożytne posągi, królewską biżuterię, stroje teatralne, a nawet garderobę Kylie Minogue. W dziedzińcu budynku jest ogród z fontanną i kawiarnią. 

Tate Modern

Muzeum Narodowe Sztuki Współczesnej, które obok muzeum w Nowym Jorku jest uważane za najciekawsze muzeum tego rodzaju. Co ciekawe, mieści się w nadal funkcjonującej elektrowni – stąd “buczenie” w Hali Turbin. ;) Warto wjechać na ostatnie piętro, gdzie znajduje się taras widokowy i restauracja. 

British Museum

Piękny budynek, w którego głównym holu robi zdjęcie chyba każdy turysta. ;) Ma ogromną kolekcję kultur całego świata! Nie przesadzam – to jedno z największych muzeów na świecie. Łatwo się w nim zgubić, dlatego polecam zwiedzanie z mapką. Kupicie ją przy wejściu za 5 funtów. To naprawdę ogromny budynek, w którym spokojnie można spędzić cały dzień od otwarcia do zamknięcia. 

Ok. Wiemy już, że British Museum jest największe, a Tate Modern najciekawsze w swojej kategorii. Z kolei National Gallery jest najpiękniejszym muzeum. Tak sądzę. ;) Sale w tym budynku na Trafalgar Square są przepiękne. Obrazy zresztą też! Zobaczycie tam dzieła, m.in. Vincenta van Gogh, Leonardo Da Vinci czy Diego Velazquez. 

Darmowych muzeów w Londynie jest dużo, dużo więcej! Museum of London właśnie ogłosiło, że zamyka się z końcem 2022 roku i zostanie ponownie otwarte dopiero w 2026. Warto wspomnieć też o Tate Britain i British Library, Imperium War Museum, National Maritime Museum, Royal Air Force Museum oraz National Army Museum.

A Wy które wybieracie na następną wycieczkę do Londynu? ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.