święta w anglii
Anglia

Święta w Anglii jesienią – nie tylko Halloween!

Od kiedy robię zakupy w angielskim supermarkecie kalendarz z okienkami na czekoladki kojarzy mi się już nie tylko z adwentem, ale i ramadanem. Sic! Londyn to istna mieszanka kulturowa. Na ulicach spotkacie nie tylko wiele języków, sklepów czy restauracji, lecz nawet obchody przeróżnych świąt. Stwierdzenie, że my mamy swoje Święto Zmarłych a Wielka Brytania Halloween jest sporym niedopowiedzeniem. Jakie święta obchodzi się w Anglii jesienią? 

Diwali

Pięciodniowy festiwal światła. Diwali to hinduistyczne święto, którego nazwę można przetłumaczyć jako “rzędy zapalonych lamp”. Obchodzone w październiku lub listopadzie – zależy, kiedy wypada amawasja, ostatni dzień księżycowego miesiąca (dzień nowiu).

Podczas Diwali świętuje się zwycięstwo światła nad ciemnością i dobra nad złem. Rodziny i przyjaciele ucztują w domach przystrojonymi kwiatami, a przed wejściem zapalane są lampki oliwne, by powitać Lakshmi – boginię piękna, bogactwa  i szczęścia.

Remembrance Sunday

Niedziela Pamięci, która przypada w niedzielę najbliższą 11 listopada. To upamiętnienie rozejmu kończącego I Wojnę Światową. Tego dnia o godzinie 11:00 zapada w kraju 2-minutowa cisza, którą czci się wszystkich walczących i poległych podczas konfliktów. Nieformalnie święto nazywane jest również “Poppy Day” – Dniem Maku, który symbolizuje pamięć o weteranach. 

Bonfire Night – Dzień (Noc) Guya Fawkesa

Remember, remember the fifth of November*”! Święto upamiętniające znalezienie Guya Fawkesa z beczkami pełnymi prochu. Tym samym udaremniono spisek i wysadzenie parlamentu w Londynie podczas posiedzenia króla i Izby Lordów. 

W tamtych czasach zdarzenie miało mocny wydźwięk polityczny i religijny, dlatego obchodzenie rocznicy zamachu zostało nakazane przez ustawę. Od tego momentu każdego 5 listopada w całej Wielkiej Brytanii podpala się kukły spiskowca, pali ogniska czy organizuje parady i pokazy fajerwerków.

Moon Festival (Mid-Autumn Festival) – Święto Środka Jesieni 

Święto bogini księżyca Chang’e, jedno z najważniejszych w Azji. Obchodzone piętnastego dnia ósmego miesiąca chińskiego kalendarza, kiedy księżyc jest najjaśniejszy i najpełniejszy. To dzień ruchomy, przypada we wrześniu lub październiku. ;) 

Podczas Moon Festival ulice i domy przystraja się latarniami, by wskazać drogę do szczęścia i dobrobytu. Po pojawieniu się księżyca rodziny zasiadają do uroczystej kolacji i dzielą się udanymi zbiorami, również z duchami przodków. Tradycyjnym elementem są mooncakes – okrągłe ciastka z kruchego ciasta, których nadzienie zależy od regionu z którego pochodzą. Najpopularniejsze są daktylowo-orzechowe, bywają też mięsne. 

Tradycję tego święta w piękny sposób pokazuje nowa animacja Netflixa “Wyprawa na księżyc”. Trochę męczyłam się przy piosenkach, ale film jest zdecydowanie wart zobaczenia!

Halloween

Choć noc 31 października kojarzy się głównie z przebranymi dziećmi krzyczącymi “cukierek albo psikus”, tradycja tego święta sięga czasów celtyckich. Wtedy znane było jako Samhain oraz wyznaczało koniec żniw i rozpoczęcie zimy. Wierzono, że tej nocy bariera między światem żywych a umarłych jest bardzo cienka i pozwala duszom na jej przenikanie. Aby odstraszyć złe duchy i zapewnić sobie bezpieczeństwo na cały rok palono ogromne ogniska.

W czasach chrześcijaństwa Samhain zastąpiono All Hallow’s Day, czyli Dniem Wszystkich Świętych, a właściwie All Hallow’s Eve – Dniem Poprzedzającym Wszystkich Świętych. Po latach nazwa ewoluowała w dobrze nam znane Halloween, a obchody zaczęły wyglądać jak w amerykańskich filmach. 

*- fragment rymowanki dla dzieci o spisku prochowym. 

W napisaniu tekstu wspomagałam się angielską Wikipedią, stroną BBC oraz Historic UK. :)

2 thoughts on “Święta w Anglii jesienią – nie tylko Halloween!

    1. Tak, brzmi przecudownie! Mam nadzieję, że w przyszłym roku przyjrzę się tej tradycji jeszcze bliżej. W tym roku przez koronawirus nie udało mi się skosztować mooncakes! :(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.