Disneyland Paryż
Disneyland, Francja

Disneyland Paryż – praktyczne porady

Walt Disney był wizjonerem. Wykreował magiczny świat z Myszką Mickey czy Kaczorem Donaldem na czele i nie tylko umożliwił nam oglądanie ich przygód na ekranie, ale stworzył parki rozrywki, byśmy sami mogli przeżywać własne. Disneyland Paryż to przeżycie, które będziesz długo wspominać. Jednak, może też okazać się bardzo kosztowne. Ale! Walt mówił, że dokonywanie rzeczy niemożliwych to niezła zabawa, dlatego zdradzę Ci mój sposób na realizację tego marzenia.

CZY TO ABY PRZYPADKIEM NIE JEST DLA DZIECI?

Nie daj sobie wmówić, że to jest dla dzieci! Sam Walt Disney zaznaczył, że “Disneyland to miejsce, gdzie starsi mogą przypomnieć sobie przeszłość, a młodzi cieszyć się obietnicą pięknej przyszłości”. Uwierz mi, dorosłych w parku jest równie dużo, co młodszych. I wszyscy bawią się świetnie! Tu nie ma żadnych podziałów, żadnych zmartwień – tylko przygoda. Atrakcje są bardzo zróżnicowane, od klasycznych karuzeli po kolejki górskie. Poza tym, Disneyland Paryż jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji w Europie – nawet Luwr z “Mona Lisą” nie może poszczycić się tyloma gośćmi w ciągu roku. To chyba coś znaczy, prawda?

KIEDY NAJLEPIEJ POJECHAĆ DO DISNEYLANDU? 

Wycieczka była moim urodzinowym prezentem, dlatego do Disneylandu pojechaliśmy pod koniec września. Wybraliśmy poniedziałek i wtorek, aby uniknąć weekendowych turystów, lecz mimo to ludzi było sporo. Ponoć zawsze jest ich mnóstwo. Obserwowałam aplikację parku przez około miesiąc (tak, tak bardzo nie mogłam się doczekać!) i zawsze do którejś z atrakcji był około godzinny czas oczekiwania. Trzeba po prostu się na to nastawić.

Park czynny jest cały rok. Organizowane są też sezonowe festiwale (my trafiliśmy na czas między Festiwalem Króla Lwa a Halloween), kiedy przygotowywane są specjalne dekoracje i dodatkowe przedstawienia. Musisz zwrócić uwagę, że wtedy bilety są też droższe.

Większość atrakcji znajduje się pod dachem, dlatego nie przejmuj się zbytnio pogodą. My bawiliśmy się równie dobrze podczas słonecznego dnia, jak i w deszczu. Przygotuj sobie tylko kurtkę, na której będziesz mógł bez problemu usiąść, żeby nie zamoczyć sobie kuperka na atrakcjach zewnętrznych. :)

JAK DOJECHAĆ DO DISNEYLANDU?

Disneyland Paryż oddalony jest od stolicy Francji o ok. 40 km. Najlepiej dojechać do Paryża samolotem czy pociągiem, a następnie skorzystać z kolejki RER, która kursuje do parku co 15 minut.

W każdym biletomacie zaraz po wyborze języka i rodzaju biletu (pojedynczy, nie karta miesięczna) zobaczysz możliwość wyboru stacji z głową myszki Mickey. Bilet kosztował ok. 7,5 euro.

W JAKI SPOSÓB KUPIĆ BILETY?

Moim zdaniem, najlepiej kupić je na oficjalnej stronie Disneyland Paryż. Jest to dość prosta i szybka operacja, ja wybrałam możliwość zapłaty kartą płatniczą. Po chwili dostałam wiadomość mailową z linkiem do pobrania swoich biletów. Musiałam podać numer rezerwacji, a następnie zapisać plik w formacie pdf.

Bilety kupiliśmy z miesięcznym wyprzedzeniem. Możesz je kupić nawet tego samego dnia (są jednak wtedy stosunkowo droższe), bo przy obserwowaniu strony nie spotkałam się z wyprzedaniem biletów na dany dzień. My swoje wydrukowaliśmy, ale wydaje mi się, że część osób skanowała swoje telefony przy bramkach.

CZY KUPUJĄC BILETY, NIE ZBANKRUTUJE?

Nie ma co się oszukiwać. Disneyland Paryż to kosztowna wyprawa, jednak warta każdej złotówki.

Rozłóż wydatki

Naszą podróż zaplanowaliśmy ze sporym wyprzedzeniem. Już na początku stycznia podjęliśmy decyzję, że w Disneylandzie spędzimy moje urodziny, które wypadają we wrześniu. Po marcowym wyjeździe do Malagi rozpoczęliśmy comiesięczny zakup pojedynczych elementów wycieczki: transport, nocleg, atrakcje w Paryżu, bilety do parku. Wszystko po kolei po każdej wypłacie. Dzięki temu nie odczuliśmy tak mocno wydatków, jakie musieliśmy ponieść.

Wybierz nocleg w pobliskiej miejscowości

Disneyland jest oddalony od centrum Paryża o ok. 40 km. Posiada kilka własnych hoteli, dużo bardziej ekonomiczną opcją jest jednak spanie w jednej z miejscowości obok. My zdecydowaliśmy się na Hipark by Adiago w Serris, z którego szliśmy do Disneylandu tylko 15 minut! Można też skorzystać z darmowego autobusu – przystanek znajduje się tuż przed głównym wejściem. Za rozsądną cenę zarezerwowaliśmy studio wyposażone w wygodne łóżko i akcesoria kuchenne (w tym lodówka). Tym samym oszczędzasz na wyżywieniu, taksówkach czy komunikacji miejskiej.

Skorzystaj z promocji

Sprawdź zakładkę z ofertami na oficjalnej stronie Disneylandu! Często w danych okresach można kupić bilety taniej. My załapaliśmy się na dziecięce ceny biletów i zaoszczędziliśmy około 10 euro, które mogliśmy wykorzystać na coś innego. :)

Wybierz najlepszą dla siebie opcję biletową

Możliwości zakupu biletów przez oficjalną stronę Disneylandu jest wiele. Warto zapoznać się z nimi wszystkimi i spokojnie zastanowić się, jaka opcja jest dla Ciebie najlepsza.

Po pierwsze, Disneyland Paryż to dwa osobne parki: Walt Disney Studio Park i Disneyland Park. O atrakcjach w nich możesz przeczytać w MOIM POPRZEDNIM POŚCIE.

Kupując bilet “Multi-day”, masz możliwość wstępu do obu parków przez 2, 3 lub 4 dni. Kupując jednodniowy bilet, nie tylko masz możliwość wyboru jednego lub dwóch parków, ale i terminu, w którym je odwiedzisz: MINI (bilety w tygodniu), MAGIC (weekend) i SUPER MAGIC (podczas specjalnych wydarzeń i festiwali). Ceny biletów w tych okresach różnią się od siebie.

Idąc za radą Blog Ojciec, wybraliśmy dwa pojedyncze bilety: na poniedziałek do obu parków, a we wtorek tylko do jednego. Walt Disney Studio Park jest dużo mniejszy od drugiego, dlatego pierwszego dnia spędziliśmy w nim kilka godzin, a następnie skupiliśmy się na Disneyland Park poświęcając mu 1.5 dnia. Dwudniowy bilet kupowany osobno to 132 euro zamiast 169 za “multi-day”! My dodatkowo trafiliśmy na promocję i zapłaciliśmy tylko 122 euro od osoby.

CZY SĄ JAKIEŚ UKRYTE KOSZTA? CO ZAWIERA CENA BILETU?

Nie ma żadnych ukrytych kosztów. :) W cenie biletu możesz skorzystać ze wszystkich dostępnych atrakcji oraz zrobić sobie zdjęcie z obecnymi danego dnia postaciami. Tylko w przypadku chęci wywołania tych zdjęć lub zjedzenia czegoś musisz sięgnąć po portfel.

W wielu miejscach znajdują się kraniki z wodą pitną, nie musisz więc martwić się o pragnienie. Chyba, że najdzie Cię ochota na sok, colę lub… Jakiś alkohol, bo Disneyland w Paryżu jest jedynym, gdzie go kupisz. :)

JAKIE ATRAKCJE CZEKAJĄ MNIE W DISNEYLANDZIE? 

Disneyland Paryż to dwa parki: Disney Walt Studios i Disneyland Park. Łącznie znajdziesz w nich 52 atrakcje. Najlepiej skup się na tych ma których najbardziej Ci zależy, a potem próbuj innych. Nie miej uprzedzeń, wiele rzeczy może Cię zaskoczyć! TUTAJ znajdziesz te atrakcje, na których bawiłam się najlepiej.

A CO, JEŚLI ZGŁODNIEJĘ?

Możesz wnieść swoje jedzenie na teren parku, podobnie jak picie. :) My zaopatrzyliśmy się w butelkę z filtrem i uzupełnialiśmy ją w kranikach z wodą pitną. Znajdziesz je przy każdej toalecie. W plecakach mieliśmy też przekąski.

Na upartego nie musisz korzystać z oferty Disneylandu, my jednak nabraliśmy ochoty na coś ciepłego. W Walt Disney Studio Park znajdziesz kioski z kuchnią świata: hiszpańską, belgijską, grecką, francuską… Porcje są jednak mikroskopijne, swoją paellę za 6 euro pochłonęłam 5 kęsami!

Trochę lepiej  wygląda to w Disneyland Park, którego ofertę porównałabym do McDonallds: frytki, nuggetsy i burgery. Za około 13 euro dostaniesz zestaw składający się z napoju, frytek, burgera i jogurtu. Oboje się najedliśmy i smakowało nam.

CZY MOGĘ ZROBIĆ SOBIE ZDJĘCIE Z MYSZKĄ MICKEY?

Możesz i to nie tylko z nią! My prócz niej spotkaliśmy Minnie, Goofy’ego, Kubusia Puchatka… Nie jest jednak tak, że postaci chodzą po alejkach – każda z nich ma wytyczone miejsce. Jest to super opcja: wiesz, gdzie znaleźć swój ulubiony charakter z bajki oraz nie musisz przedzierać się łokciami przez napalony tłum, tylko stoisz grzecznie w kolejce i robisz zdjęcie na ładnym tle.

Wchodząc do parku, zabierz ze sobą program, bo znajdziesz w nim dokładną rozpiskę, gdzie i w jakich godzinach kogoś znajdziesz. Ten sam program znajdziesz w aplikacji.

Każdej postaci towarzyszy profesjonalny fotograf oraz osoba z obsługi Disneylandu. Przy pierwszym zdjęciu otrzymasz kartę z kodem, na którym zapisane będą wszystkie Twoje zdjęcia. Możesz je wywołać w wybranych punktach, możesz też wręczyć swój telefon czy aparat osobie z obsługi. Bez problemu zrobi Ci kilka zdjęć.

My zdecydowaliśmy się na wydrukowanie wspólnego zdjęcia z Myszką Mickey. Stwierdziliśmy, że będzie to dużo lepsza pamiątka niż np. kubek. Za zdjęcie z ramką zapłaciliśmy 16 euro (bez ramki 12).

JAK SIĘ UBRAĆ? GDZIE KUPIĆ USZKA, KTÓRE WSZYSCY NOSZĄ?

Może powieje nudą, ale myślę, że najważniejszym elementem ubioru są wygodne buty. To będzie też bezpieczne, bo będziesz dużo chodzić, wsiadać do wagoników i kolejek górskich. Ja postawiłam na czarne adidasy, nawet do spódnicy. Jedną z rzeczy, których nauczyła mnie Anglia jest to, że adidasy pasują do WSZYSTKIEGO. :)

W Disneylandzie nie ma zbyt dużej rewii mody. Ja postawiłam na ubiór nawiązujący do Mickey: pierwszego dnia była to czerwona spódnica i czarna bluzka z jego podobizną, drugiego jeansy i koszula z główką Minnie. Obie bluzki kupiłam w Primarku za łącznie 8 funtów (ok. 40 zł) – planując wycieczkę, warto wybrać się do tego sklepu, bo zawsze mają coś z Disneya. Dorwałam nawet biżuterię! Krążą plotki o otwarciu Primarka w Polsce, jednak jeśli nie masz możliwości wstąpienia do niego przed wyjazdem, to jeden czeka na Ciebie w Serris. :)

Obowiązkowym elementem ubioru jest natomiast nakrycie głowy. Najczęściej są to uszy, czasem śmieszne czapki. W Disneylandzie czy Disney Store uszy kosztują około 20-25 euro. Trochę drogo, prawda? Warto sprawdzić w tym wypadku Amazona. Ja swoje niebieskie uszy dostałam w prezencie urodzinowym od przyjaciółki, jednak wcześniej zamówiłam klasyczne za 2 funty z dostawą! Nie były może takiej jakości jak oryginalne, ale na zdjęciach w ogóle nie widać różnicy. No i nie będzie Ci szkoda, gdy przypadkiem je zgubisz na jakiejś atrakcji ;)

W JAKI SPOSÓB PORUSZAĆ SIĘ PO PARKU, ŻEBY NIE ZWARIOWAĆ?

W tym ogromnym resorcie podzielonym na dwa parki czekają na Ciebie 52 atrakcje plus przedstawienia. Można się pogubić i zwariować, jednak wcale nie trzeba, jeśli:

Przed wyjazdem zapoznasz się z atrakcjami Disneylandu.

Po zakupie biletów byłam tak podekscytowana, że zaczęłam szukać relacji osób, które już tam były, od deski do deski przejrzałam też stronę Disneylandu. Początkowo wydawało się to zwariowane, ale finalnie bardzo mi się przydało. Wiedziałam mniej więcej czego się spodziewać (nie w sensie emocji oczywiście) i czego najbardziej chcę spróbować.

Dużo dało mi również wcześniejsze ściągnięcie aplikacji Disneylandu. Z wyprzedzeniem obserwowałam kolejki przy atrakcjach (przy każdej podany jest przybliżony czas oczekiwania). Dzięki temu wiedziałam, które atrakcje są najpopularniejsze i od czego warto zacząć zwiedzanie.

Pobierzesz aplikację Disneylandu na telefon.

Aplikacja zawiera mapę z lokalizacją – możesz łatwo odnaleźć miejsce, w którym się znajdujesz i obrać kierunek. Dodatkowo zawarty jest w niej spis wszystkich atrakcji, ich opis, a co najważniejsze: czas oczekiwania w kolejce.

W aplikacji znajdziesz też godziny otwarcia parku, a także miejsca i godziny przedstawień oraz spotkań z postaciami Disneya. Wszystko podzielone jest na kategorie typu „nie możesz przegapić” czy „dla dorosłych”, możesz też skorzystać z filtrów jak np. „mające fast pass” czy „poniżej 30 minut czekania”. Mało? Możesz też ułożyć własną wish listę i zwiedzać zgodnie z nią.

Zabierzesz mapę i program przy wejściu do parku.

Na broszuli znajdziesz spis atrakcji i ich rozmieszczenie, ale i program przedstawień w danym sezonie. To opcja dla “tradycyjnych” turystów. Ja zabrałam je na tylko pamiątkę, bo po parku poruszałam się z aplikacją.

Skorzystasz z fast pass.

Są dwa rodzaje fast passa, co dla mnie na początku było mylące. Możesz wcześniej zakupić za ok. 30 euro możliwość natychmiastowego skorzystania z atrakcji pomimo kolejki. Jednakże, istnieją też DARMOWE fast passy.

Wystarczy, że podejdziesz do biletomatów w pobliżu wejścia do atrakcji, zeskanujesz swój bilet wstępu do parku i pobierzesz bilet (jeden skan to jeden bilet). Na wydrukowanym papierze pojawi się godzina, o której możesz skorzystać z atrakcji bez kolejki. W tym czasie możesz skorzystać z innej! Co ważne, taką możliwość ma tylko kilka z atrakcji.

Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące wyjazdu do Disneylandu w Paryżu? Pisz śmiało. :)

5 thoughts on “Disneyland Paryż – praktyczne porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.