wielkanoc w Anglii
Anglia

Happy Easter! Jak wygląda Wielkanoc w Anglii?

Happy Easter, Radosnej Wielkanocy! Na Waszym stole pojawił się dziś żurek czy barszcz biały? Na angielskim tego dnia nie króluje żadna z tych zup. Ba, święto Wielkiej Nocy wygląda w Wielkiej Brytanii całkowicie inaczej. Nie ma Niedzieli Palmowej, święcenia pokarmów i uroczystego śniadania z dzieleniem się jajkiem w niedzielę. Jak więc wygląda Wielkanoc w Anglii? 

Bogini wiosny Eostre

Easter” (Wielkanoc) to święto, które na wyspach występowało na długo przed nastąpieniem “Wielkiej Nocy”. Mówi się, że słowo wywodzi się od celtyckiej bogini wiosny i płodności Eostre. Uroczystości z nią związane były obchodzone w okolicy równonocy, a “Easter Sunday” (Niedziela Wielkanocna) przypada właśnie w pierwszą niedzielę po pełni księżyca w Wadze – czyli podczas Równonocy Wiosennej.

Maundy Thursday i bank holiday

Wielki Piątek i Poniedziałek Wielkanocny to w Wielkiej Brytanii bank holiday, czyli dzień wolny. Dzieci zależnie od szkoły mają “half term” (ferie) przez tydzień lub dwa tygodnie. Choć to piątek rozpoczyna długi czterodniowy weekend, warto wspomnieć o Wielkim Czwartku, czyli Maundy Thursday. Tego dnia królowa nagradza grupę kobiet i mężczyzn (ich ilość odpowiada wiekowi królowej) za zasługi dla społeczeństwa i obdarowuje ich woreczkiem monet (maundy money) wyrabianych specjalnie z tej okazji. 

Hot Cross Buns

Pytałam kilku znajomych z Wielkiej Brytanii o wielkanocne tradycje, ale niewiele się dowiedziałam. :) Wielkanoc w Anglii to nie hucznie obchodzone święto, rodziny po prostu siadają razem do obiadu. Menu nie jest dokładnie określone, ale najpopularniejszym przysmakiem są hot cross buns. W okresie świątecznym sklepy są nimi zalewane! To słodkie bułeczki drożdżowe nadziewane rodzynkami i czasem kandyzowanymi owocami. Przed wypieczeniem wycina się w nich krzyż, który po wyjęciu z piekarnika wypełnia się lukrem. Są pyszne na ciepło!

Ale jaja!

Tym, co łączy nasze tradycje są jajka! W Wielkiej Brytanii również istnieje tradycja ozdabiania ich skorupek, choć nie jest to tak popularne jak kiedyś. Teraz ważniejsze od kurzych jaj są te słodkie. ;) Zaraz po Walentynkach w sklepach pojawiają się różnej wielkości zestawy z czekoladowymi jajkami. 

Wiecie, że puste jaja wielkanocne z czekolady zostały po raz pierwszy wyprodukowane w 1873 roku właśnie w Anglii, w Bristolu? Chwilę później Cadbury zaczęła produkcję kultowych do dzisiaj Creme Eggs – słodkich jaj o kremowym nadzieniu imitującym wyglądem zwykłe jajo. Nie jest to mój ulubiony przysmak, ale Anglicy go uwielbiają!

Egg hunt, czyli polowanie na jajka

Dzieci w Anglii wierzą, że Easter Rabbit (króliczek wielkanocny) ukrywa w ogrodzie jajka. Biorą koszyczki i próbują znaleźć ich jak najwięcej, bo dla osoby, której się to uda przewidziana jest nagroda. Innym popularnym zwyczajem jest “stukanie” się jajkami – kogo skorupka pozostanie cała, ten wygrywa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.